کانفیگ و مدیریت سرور

بهترین سایت آموزش طراحی سایت برنا

شنبه ۲۵ تیر ۰۱

کانفیگ و مدیریت سرور

۳۵ بازديد
در دهه اخیر لزوم آشنایی به کامپیوتر و اینترنت بیش از هر زمانی احساس می شود. با گسترش روز افزون اینترنت و شبکه شغل های جدیدی در این حیطه نیز بوجود آمده است که به کار شبکه و اینترنت مرتبط میباشد.
مسلما شما هم اگر علاقمند به مباحث سرور و هاستیگ باشید با مباحثی مانند کانفیگ سرور برخورد داشتید.
افراد زیادی علاقمند هستند که در زمینه کانفیگ و مدیریت سرور فعالیت کنند و این تخصص را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب نمایند.
 

در کشور ما ایران در زمینه کانفیگ و مدیریت سرورهای ویندوز دوره ها و کتاب ها و مدارک زیادی است که افراد میتواند با پیگیری آنها به تخصص و تجربه خوبی برسند اما متاسفانه در زمینه لینوکس هم منابع محدود هست و هم دوره های آموزشی کم و غیر استاندارد میباشد.
افراد زیادی در زمینه آموزش یادگیری کانفیگ و مدیریت سرور به ما مراجعه میکنند و خواهان یادگیری این علم هستند.

 
برای این دسته از افراد پیشنهادات زیر را داریم که امیدواریم مفید واقع شود.
1- اگر میخواهید در دنیای سرور و مدیریت و کانفیگ سرور وارد شوید باید در ابتدا تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید. اگر تسلط کافی به زبان ندارید پیشنهادم یکنیم در این حیطه وارد نشوید چون تمامی مقالات و آموزش های بروز و حرفه ای در این مورد به زبان انگلیسی منتشر میشود اگر آشنایی کافی نداشته باشید علم شما بروزر نخواهد شد و همیشه محتاج بقیه خواهید بود و برای حل مشکلات نیز به مشکل برخواهید خورد.
2-  هیچگاه خود را دستکم نگیرید و بدانید کسانی که در این زمینه حرفه ای هستند همگی از جایی مثل شما شروع کردند و گذر زمان و تجربه و تمرین و تلاش آنها را به اینجا رسانده است.
3- به مقالات و سایت های فارسی اکتفاء نکنید . اکثر مقالاتی که در سایت های فارسی هستند ناقص هستند و نسخه برگردان انگلیسی هستند و معمولا کامل جدا از بروزر نبودن قدیمی هستند و ترجمه کاملی نیز ندارند.
4- برای شروع یک سرور مجازی تهیه کنید یا اقدام به نصب سیستم عامل روی سرور خود کنید. برای اینکار میتوانید از برنامه هایی مانند Vmware Work Station استفاده نمایید که قابلیت نصب چند سیستم عامل را روی کامپیوتر شما میسر میکنند.
5- سعی کنید بدنبال جواب به سوالاتی باشید که در ذهن خود دارید و هیچ سوالی را بی جواب نگذارید و سر سری از پاسخ به سوالات نگذرید گاهی برخ موارد ساده بسیار در کار کمک خواهد کرد و کارگشا خواهد بود.
6- خیلی از موارد در بحث کانفیگ سرور وجود دارد که نمیتوانید تا زمانی که درگیر آن نشده اید و برای شما اتفاق نیوفتاده است آنها را بشناسید . مواردی مانند : رفع اشکال mysql – رفع اشکال apache – مشکل در kernel – و.. پس حتی بهترین کتاب ها را هم بخوانید و بهترین دوره ها را هم بگذرانید تا با این مشکلات بر نخورید تجربه کافی را نخواهید داشت. یک مدیر سرور حرفه ای کسی است که سالها در این زمینه فعالیت دارد و با مشکلات رایج برخورد داشته است و به محض بروز مشکل راه حل را میداند نه اینکه تازه برای جستجو و پیدا کردن راه حل اقدام کند.
7- اگر علاقمند به یادگیری کانفیگ سرورهای لینوکس هستند دوره های LPI را میتوانید بگذرانید . در تهران و اصفهان شرکت هایی هستند که این دوره ها را برگزار میکنند و مدرک رسمی Linux Professional Institute کانادا را نیز دریافت خواهید کرد که بسیار معتبر است و در کشورهای مختلف نیز کاربرد دارد.
8- به هیچ شخص یا فرد یا موسسه ای که ادعای این را داشته باشد که آموزش کامل کانفیگ سرور به شما میدهد اعتماد نکنید هیچ شخصی در این زمینه کامل و جامغ نیست و تمام علم خود را به شما منتقل نخواهد کرد پس دنبال دوره های استاندارد و منابع خارجی باشید تا پیشرفت کنید.
9- سعی کنید کار با سیستم عامل های مختلف را تجربه کنید و فقط به یک سیستم عامل اکتفا نکنید. اگر در زمینه لینوکس میخواهید فعالیت کنید : ubuntu – fedora – redhat – centos – debian و.. همگی مجیط ها و امکانات جالبی دارند که میتوانید کار کنید و تجربه کسب کنید.
در آخر باز هم تاکید ما این است که حتما روی بحث آشنایی به زبان انگلیسی خود کار کنید و گول افراد سود جو را مبنی بر خرید بسته های آموزش کامل کانفیگ سرور و دوره آموزشی کانفیگ سرور و.. را نخورید و به مقالات خارجی و منابع بروز متکی باشد که هیچگاه در کار و مشکلات محتاج دیگران نشوید.


آموزش مدیریت سرور

مدیریت سرور یکی از حساس ترین و تخصصی ترین کارهایی است که در حوزه فناوری اطلاعات و شبکه انجام می شود. کسی که تصمیم دارد وارد شغل و تخصص مدیریت سرور شود می بایست تلاش و پشتکار فراوانی داشته باشد، زیرا اینکار سختی های خاص خودش را دارد و تنها افرادی می توانند در این حوزه فعالیت نمایند که دانش فنی لازم را کسب کرده اند. اگر به دنبال یادگیری و آموزش مدیریت سرور هستید ما در میزبان فا بخشی کاملا اختصاصی برای آموزش مدیریت سرور برای شما در نظر گرفته ایم که بتوانید این تخصص را کسب کنید.

ملزومات آموزش مدیریت سرور

برای اینکه بتوانید مدیر سرور موفقی باشید می بایست به داشتن یا فراهم نمودن یکسری ملزومات توجه داشته باشید. زیرا اگر این ملزومات را نداشته باشید قادر نخواهید بود به شکل مناسبی فعالیت نمایید. ملزومات به شرح زیر می باشند:

 

  • تسلط بر ساختار و عملکرد سیستم عامل ها بخصوص لینوکس و ویندوز
  • تسلط بر مباحث پایه شبکه بخصوص راه اندازی و امنیت شبکه
  • تسلط بر ساختار سیستم های مدیریت محتوا و زبان های برنامه نویسی
  • آشنایی با مفاهیم سئو و بهینه سازی سایت
  • داشتن تلاش و پشتکار فراوان برای آموزش مدیریت سرور و تمرین آنها
  • داشتن روحیه و شخصیت قدرتمند برای کنترل و مدیریت بحران
  • داشتن روحیه متعهدانه برای پیگیری و حل مشکلات

 

ضرورت تسلط بر ساختار و عملکرد سیستم عامل ها

در مدیریت سرور، اساس کار و فعالیت ها بخصوص اقدامات نرم افزاری بر روی سیستم عامل صورت می گیرد. بنابراین ما باید با ساختار هسته سیستم عامل و همچنین عملکرد آن آشنایی کامل داشته باشیم. در بسیاری از مواقع نیاز خواهد بود که ما برخی از بخش های مربوط به هسته و ساختار مربوط به سیستم عامل را تغییر داده، حذف کنیم و یا مواردی را به آن اضافه نماییم!

ضرورت تسلط بر مباحث پایه ای شبکه های کامپیوتری

سرورها در بستری به نام دیتاسنتر قرار می گیرند و با یکسری ابزارهای سخت افزاری و نرم افزاری در دسترس ما قرار می گیرند. ما به عنوان مدیر سرور می بایست دانش کار کردن، کنترل و مدیریت با این شبکه را داشته باشیم. در بسیاری از مواقع بخصوص زمان هایی که سرور به شکل عادی در دسترس نیست می توانیم به کمک راهکارهای شبکه ای به سرور دسترسی پیدا کرده و مشکل آنرا برطرف نماییم.

ضرورت تسلط بر سایت سازها و زبان های برنامه نویسی

مدیریت سرور در زمینه های بسیاری کاربرد دارد که یکی از متداول ترین زمینه های مورد استفاده در حوزه میزبانی وب می باشد. بر همین اساس و با توجه به اینکه قرار است ما وب سایت های متعددی را بر روی سرورهای خودمان میزبانی کنیم، می بایست حتما به ساختار آنها تسلط داشته باشیم. در واقع با اینکار قادر خواهیم بود بهترین زیرساخت ممکن را برای میزبانی وب سایت ها فراهم نماییم.

ضرورت آشنایی بر مفاهیم سئو

مدیر سرور می بایست با مفاهیم مقدماتی سئو آشنا باشد. در اینصورت قادر خواهد بود سرور و ابزارهای وابسته به آن نظیر وب سرور و وب سرویس ها را طوری پیکربندی نماید که وب سایت ها زیرساخت مناسبی به جهت سئو از جانب هاست داشته باشند. مواردی نظیر پایداری، سرعت، سازگاری و امنیت از جمله مواردی هستند که ما به عنوان مدیر سرور می بایست به آنها توجه ویژه ای داشته باشیم.

شخصیت و روحیه متناسب با مدیریت سرور

 

برای یادگیری و آموزش مدیریت سرور می بایست پشتکار زیادی به خرج داد. همچنین پس از کسب این تخصص می بایست تلاش کنیم شخصیتی استوار و قدرتمند داشته باشیم تا مشکلات کوچک و حتی بزرگ نتوانند خللی در کار ما وارد نمایند. اگر این روحیه و شخصیت را در خودمان پرورش دهیم خواهیم توانست بحران ها را به خوبی مدیریت کنیم تا بتوانیم شرایط را به حالت عادی برگردانیم. همچنین مدیر سرور می بایست شخصی متعهد باشد که در همه مواقع بخصوص مواقع ضروری بصورت کاملا جدی در دسترس بوده و تخصص خود را بکار گیرد.

شروع به یادگیری و آموزش مدیریت سرور

در این بخش شما به تمامی مطالب و آموزش های مرتبط با مدیریت سرور دسترسی خواهید داشت. پیشنهاد می کنیم پس از مطالعه مطالب آموزشی، خودتان نیز اقدام به تمرین عملی نمایید تا بتوانید مهارت لازم را بدست آورید. اگر چنانچه نظر، سوال و یا ابهامی نیز داشتید در بخش نظرات مربوط به هر مطلب آموزشی مطرح نمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به آنها پاسخ داده شود.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.