نکات طلایی درباره طراحی سایت مینیمال

بهترین سایت آموزش طراحی سایت برنا

دوشنبه ۲۸ خرداد ۰۳

نکات طلایی درباره طراحی سایت مینیمال

۱۲۴ بازديد

نکات طلایی درباره طراحی سایت مینیمال
طراحی سایت مینیمال مورد توجه بسیاری از وبمسترها قرار گرفته است، چون تجربه کاربری بهتری ارائه می‌کند. اما استفاده از این فلسفه برای طراحی سایت چندان آسان نیست. با وجود سادگی در نگاه اول ، برنامه‌ریزی زیادی را می‌طلبد به دلیل اینکه هر عنصری که در سایت خود قرار می‌دهید باید سازمان‌دهی شود. بسیاری از مدیران سایت به خاطر بکارگیری سبک مینیمال از طراحان خود بخاطر دستیابی به اهداف شان قدردانی می‌کنند و احساس می کنند انتقال اطلاعات به بیننده راحت تر انجام میگیرد. با وجود ویژگی های خاص این سبک لازم دانستیم مهمترین نکات طراحی مینیمال را برای شما عزیزان شرح دهیم.

سبک مینیمال چیست؟

سبک مینیمال به یک مکتب هنری در روسیه برمی‌گردد که بر پایه سادگی و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی بنا شده است. درواقع طراحی های مینیمال ساختارگرا هستند و به خلاصه نمایی و اشکال هندسی گرایش دارند. سبک مینیمالیسم کار خود را دراواخر قرن بیستم درزمینهٔ مجسمه سازی و معماری شروع کرد و نشان داد می‌توان در عین سادگی تأثیر زیادی بر روی افراد بگذارد. سپس با شروع قرن بیست و یکم در طراحی‌های صنعتی ، تبلیغات و وبسایت نیز وارد شد و قدرت خود را در جذب مخاطب نشان داد.

در طراحی مینیمال سایت چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

شما برای طراحی سایت خود نیاز به طراحی اولیه یا به‌اصطلاح وایرفریم دارید. در حقیقت وایرفریم طرح‌بندی کلی سایت شما را با صرفه جویی در زمان ، بهبود نمایش محتوا ، تنظیم راحت و تغییرات بخش‌های مختلف ایجاد می کند. شما می‌توانید به‌ صورت طرح اولیه خود را به صورت دستی تنظیم کنید یا به کمک یکی از نرم افزارهای تخصصی آن را طراحی کنید. حال با مشخص کردن ساختارها و اجزاء مورد نیاز می توانید وایرفریم خود را طراحی کنید و به چارچوب ایده آل خود برسید. دراینجا سعی کردیم تمام موارد تأثیرگذار بر طراحی ممکن را به شما یادآوری کنیم .

 

طراحی رابط کاربری ساده

مهم‌ترین ویژگی وب‌سایت‌های مینیمالیستی رابط کاربری ساده‌ای است که می‌تواند کاربران زیادی را برای شما جذب کند. به عنوان مثال جستجوی Google را در نظر بگیرید ، مستقیماً با کلیک بر دکمه جستجو درست در کنار آن به نوار جستجو منتقل می‌شویم. نتایج سازمان‌دهی شده بدون هیچ دکمه اضافی به ما ارائه می‌شود ، فونت به ‌راحتی قابل خواندن است و به اندازه کافی قابل مشاهده می باشد و هیچ عنصر گرافیکی باعث حواس‌پرتی کاربران نمی شود.

انتخاب پالت رنگی مناسب

پالت های رنگی می تواند توجه از دست رفته کاربران را به محتوا جلب کند و برای سایت شما مؤثر واقع شود. با توجه به اینکه هنر مینیمالیسم به دنبال استفاده کمتر از رنگ است، شما اجازه دارید حداکثر از سه رنگ در طراحی خود استفاده کنید ، البته انتخاب یک یا دو رنگ هم کافی به نظر می‌رسد و البته اکثر طراحی سایت مینیمال تک رنگ هستند. همچنین انتخاب رنگ های روشن بیشتر توصیه می شود تا جذابیت بصری برای خوبی برای کاربران داشته باشد. اگر سعی کنید از موارد مکمل مثل یک انیمیشن ساده در قالب خود ترکیب کنید یا از تایپوگرافی سیاه و سفید استفاده کنید نتیجه بهتری خواهد گرفت.

اهمیت فضای سفید در طراحی مینیمال

یکی از ویژگی های اصلی طراحی وب مینیمالیستی استفاده از فضای باز زیاد یا به اصطلاح فضای منفی است. با توجه به اینکه عناصر بصری در سبک مینیمال یک توجه مستقیم به‌حساب می‌آید ، نیازاست فضای ساده تری در اطراف عناصر بصری ایجاد کنیم. یک Grid ( بلوک های ساختاری اولیه) قوی فضای سفید کافی را برای تعادل در صفحه ایجاد می کند. همچنین فضای سفید به شما کمک می کند تا توجه کاربران را به محتوای صفحه وب جلب کنید و باعث می شود آن‌ها ترغیب به ماندن در صفحه شما شوند.

نوشتن تایپوگرافی تأثیرگذار

اصولاً برای طراحی سایت مینیمال ، از تصاویر و انیمیشن های بسیار کمتری استفاده می شود. بنابراین ، برای اینکه وب سایت شما کسل کننده به نظر نرسد ، از فونت و تایپوگرافی خلاق استفاده کنید ، ضمن اینکه تایپوگرافی شما پر زرق‌وبرق و عجیب نباشد. علاوه بر این ، فونت‌های بهتری برای صفحه های تلفن همراه شخصی‌سازی کنید. شما می‌توانید محتوا را به حداقل برسانید، پس متن های کوتاه و کاربردی استفاده کنید. کاربران خود را برای کلیک و عملکرد های مهم‌تر راهنمایی کنید.

محتوای خود را دسته بندی کنید

طراحی یک سایت مینیمالیستی کمک می کند تا کاربران بیشتر در صفحه بمانند، پس نیاز است تا با دسته بندی های متنوع در هدر سایت اطلاعات خود را طبقه بندی کنیم. این تاکتیک معمول برای مرتب سازی مقالات و نمونه کارها در دسته های کوچک‌تر دسترسی خوبی برای کاربران ایجاد می کند.

حذف جزئیات اضافی

از بافت های ساده (عدم استفاده از شیب و سایه) در طراحی وب خود استفاده کنید و ضمن انتخاب عناصر مورد نیاز دستیابی کاربران را کامل کنید ولی کلیک های خود را محدود نگه دارید. استفاده از تصاویر سه بعدی و پر زوق و برق نمی تواند در طراحی مینیمال مفید باشد ولی می توانید جزئیات کوچکی را در صفحه اضافه کنید تا با محتوای اصلی شما متعادل شود. همچنین می توانید اشکال هندسی ، نشانگرها ، علائم تزئینی را در صفحات خود درج کنید.

پنهان کردن برخی از دسترسی ها

طبیعتاً کاربران به‌محض وارد شدن در سایت، به قسمت بالای آن نگاه می کنند و به همین ترتیب کاربران تشویق می شوند تا به جستجو بپردازند. با توجه به اینکه سبک مینیمال شما را ترغیب می کند آیکون های زیادی را پنهان کنید، سایت شما بیش از حد خلوت می شود. در اینجا بهتر است حداقل آیکون ها و لینک های مورد نیاز کاربران را در دسترس قرار دهیم.

عناصر بصری خیره کننده

استفاده از تعامل بصری کمک می کند هارمونی و هماهنگی مورد نیاز برای سایت مینیمال دلخواه شما را ایجاد کند. یک تصویر بزرگ ، جسورانه ، چشم گیر و البته واقعی کمک می کند، یک ساختار قوی برای سایت خود ایجاد کنید. شما می توانید تصاویر ساده ، روشن و واضح را انتخاب کنید تا با عناصر دیگری که در صفحه قرار داده اید سازگارو متناسب باشد.

تعیین یک نقطه مرکزی

برای توجه به محتوا می توان یک نقطه مرکزی ایجاد کرد تا از حواس‌پرتی های ممکن جلوگیری کنیم. خوشبختانه سبک های مینیمال با تأکید برمحتوا و استفاده کمتر از عناصر به شما کمک می‌کند تا به هدف خود نزدیک شوید. جستجو گوگل ساده‌ترین مثالی که هر روز این ترفند ساده را به ما نشان می دهد.


طراحی مینیمال چه تأثیری بر نرخ کلیک یا افزایش بازدید دارد؟

با وجود رابط کاربری آسان ، دسترسی راحت به قسمت های مختلف و همچنین طراحی های زیبا درعین حال ساده ، مخاطبان زیادی به سمت سایت شما جذب می شوند. یکی از شرکت‌هایی که از طراحی‌های مینیمال برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند، شرکت اپل است. شرکتی که در طراحی محصولات خود دو مفهوم سادگی و کارآمدی را بسیار موردتوجه قرار می‌دهد.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.